Previous winners

Research, Teaching, Leadership

 

YearResearchTeachingLeadership
2021Jian Cheng
Maura Hall
Kelsey Fisher
Yi Zheng
Handagala Wickramasinghe
Jessica Judson
Anilisa Biswas
Ella Bauer
Hamed Bateni
Bharath Shankaramurthy
Nazik Citir
Clayton Carley
Abigail Kropf
Amir Malakooti
Pallavi Sinha-Roy
2020Anabelle Laurent
Ashish Jain
Vignesh Suresh
Andrew Martin
Yogiraj Sargam
Debanjana Chatterjee
Veera Ajjanapu
Gourab Bhaskar
Amir Malakooti
Brady Nahkala

James Klimavicz

Emmanuel Nsamba
Amrit Venkatesh
Eleanor Field
Steven De Alwis

 

Graduate and Professional Student Conference

2021

Oral PresentationsPoster Presentations (canceled) 3 Minute Thesis (Canceled)
Amber Baughman  
Rotem Arieli  
Maura Hall  
Chih-Chun Kuo  
Caroliena Cabada  
John McCulloch  
Oluwaponmile Afuwape  
Laura Tibbs-Cortes  
Jessica Brown  
Chelsea Iennarella-Servantez  


2020 

Oral PresentationsPoster Presentations3 Minute ThesisPh.D. Limericks
Pallavi Sinha RoyRotem ArieliAlex WredePhillip Klahs
Amanda BriesNazik CitirJulie Bothell (honorable mention)Judy Long
Erin TodeyNoor Intan Shafinas MuhammadSushma Ambedkar (honorable mention)Burhan Hyder
Dikshant Singh SainiBurhan Hyder
Mahmoud FaytarooniSathya Mohan
Ashley St. ClairNyzil Massey
Qi MuShalini Unnikandam Veettil
Erica BakenKshama Parate
Andrew Martin
Jacklin Stonewall

 

Margaret Ellen White 

 

YearName of Faculty MemberAcademic Association(s)
2020Cathy MillerVeterinary Microbiology & Preventive Medicine
2020Denise Schmidt-CrawfordSchool of Education
2019Kevin SchalinskeFood Science and Human Nutrition
2018Halil CeylanCivil, Construction & Environmental Engineering
2018Leslie HogbenMathematics
2017Daniel NettletonStatistics
2016Basil NikolauBiochemistry and Biophysics
2015Joel CoatsEntomology
2014Mufit AkincMaterial Science and Engineering
2014Steve RodermelGenetics, Development, and Cell Biology
2013Ann Marie FioreApparel, Events, and Hospitality Management
2013William Q. MeekerStatistics
2012Jack C. M. DekkersAnimal Science
2011Vasant HonsvarComputer Science
2010William GravesHorticulture
2009Terry BesserSociology
2008Sedahlia Jasper CraseHuman Development and Family Sciences
2007R.S. HoukChemistry
2006Jill PruetzAnthropology
2006Mark BrydenMechanical Engineering
2005Niki DavisCurriculum and Instruction
2004Marc PorterChemistry
2004Mack ShelleyEducational Leadership and Policy Studies & Statistics
2003Lloyd AndersonAnimal Science
2003Mary LittrellTextiles and Clothing
2002Woody HartForestry / Entomology
2002Dan RobinsonEducational Leadership and Policy Studies
2001David LynchPhysics
2001Richard ManattEducational Leadership and Policy Studies
2000L. K. DoraiswamyChemical Engineering
2000Donald GravesBiochemistry and Biophysics
1999Thomas WheelockChemical Engineering
1998Herbert T. DavidStatistics
1997Lauren ChristianAnimal Science
1996Dennis JohnsonChemistry
1995Richard SeagraveChemical Engineering
1994Wayne FullerStatistics
1993Rameshwar KanwarAgricultural and Biosystems Engineering
1992Kenneth FreyAgronomy
1991Larry PedigoEntomology
1990Joe SebranekAnimal Science
1989Donald BeitzAnimal Science
1988Robert AngeliciChemistry
1987Richard DanofskyNuclear Engineering